Skip to content

Kombucha – napój probiotyczny

Robię go już od lat, więc postanowiłem nadać mu formę oficjalną. Mimo, że nie prowadze regularnej sprzedaży, to postanowiłem zacząć budować wokół tego 'markę’. Na tej stronie napiszę trochę o samej kombuchy, o jej wartościach i procesie powstawania. 

Kombucha

Po pierwsze pyszny napój

To czy i jakie właściwosci lecznicze ma kombucha to kwestia dyskusyjna. Na pewno jest to napój żywy, octowy, łatwy do zrobienia i za każdym razem trochę inny.

Warto też wspomnieć, że przygodę z piciem kombuchy należy zaczynać od małych ilości (150ml na dzień) aby upewnić się, że dobrze go trawimy. Jego octowe właściwości i spora ilość żyjących kultur bakterii oraz drożdzy mogą spowodować małą rewolucję żoładkową jeśli na pierwszy raz weźmiemy się za całą butelkę.

Kombucha ma naturalnie około 1% alkocholu, ale zdarzało mi się robić je w wersji znacznie mocniejszej gdy w procesie gazowania dodawałam np. słodkiej nalewki spirytusowej. Uzyskuje się wtedy głębszy smak.

Domowa produkcja

Całkiem łatwo i prawie bez nakładu finansowego można utrzymać w domu ciągłą produkcję kombuchy. 

Składniki podstawowe to herbata (lub kawa) i cukier (lub miód).

Ja lubię dzielić proces tworzenia kombuchy na 2 etapy. W pierwszym usyskuję octowy smak, pozbywając się cukru z roztworu a w drugim etapie dodaję odrobinę cukru i szczelnie zamykam napój w butelkach aby uzyskać trochę gazu.

Cały proces polega na przetwarzaniu cukru w ocet poprzez rosnącą kolonię barkerii i drożdzy o nazwie scoby. 

Starter, zwany populatnie grzybem kombucha można kupić lub samemu wychodować z butelki naturalnej kombuchy.

Kombucha
Kombucha

Domowa czy ze sklepu?

Kombuchę można kupić w sklepie, ale moje obserwacje pokazują, że często zamiast prawdziwej kombuchy kupujemy napój o jej smaku, w skład którego wchodzą różne dziwne dodatki.

Najczęściej dobrą kombuchę kupimy w barach i restauracjach, które kupują je od małych lokalnych producentów.